Cross
District Committees

Nominations Report from 2016 District Conference 

Board of Directors

DS Rev. Tim Bias

Asst. to DS Rev. David Cady

Lay Leader   Mr. Tom Helber-Hope Canal Winchester

Class of 2017

Rev. April Casperson - Asbury South UMC

Mr. Calvin Lutz - Crossroads UMC

Mr. Phillip Waid - Scioto Ridge UMC

Class of 2018

Mr. Rob Amiet - Centenary UMC

Rev. Rebeka Maples - Thurston UMC

Rev. Steve Rath - First UMC Newark

Class of 2019

Ms. Alice Graveley – Wesley Church of Hope UMC

Mr. Don Guilliams – Christ UMC Columbus

Rev. Dennis Mohler  - Grove City UMC                  

 

Board of Laity

Asst. to DS Rev. David Cady

Lay Leader   Mr. Tom Helber-Hope Canal Winchester

Class of 2017

Mr. Wayne Eaton - Walnut Hill UMC

Mr. David Pennington - Brushy Fork UMC

Rev. Matthew VanWinkle – Kirkersville UMC

Class of 2018

Rev. Joe Fox - Eastview UMC

Ms. Judith Hug - First UMC Lancaster

Mr. Jeffrey Walker – First UMC Newark

Class of 2019

Ms. Anna Crocker-St. Paul UMC               

Dr. Faye Johnson-Wesley Church of Hope UMC

Rev. Jon Osmundson – Trinity UMC Lilly Chapel

 

Church Location and Building

Asst. to DS Rev. David Cady

Lay Leader   Mr. Tom Helber-Hope Canal Winchester

Class of 2017

Rev. Calvin Alston - Christ UMC

Mr. Dick Biggs - Peace UMC Pickerington

Rev. Ruthanne Pribe - Trinity UMC Grove City

Class of 2018

Rev. Robert Beyer - Jacksontown UMC

Mr. Oscar Bickerdt - Asbury South UMC

Mr. Tom Danklefsen - Grove City UMC

Class of 2019

Ms. Sue Allen – Reynoldsburg UMC

Rev. Carol Kirk-Jacksontown UMC

Mr. Robert Rath-Etna UMC                                        

                        

Nominating Committee

DS Rev. Tim Bias

Asst. to DS Rev. David Cady

Lay Leader   Mr. Tom Helber-Hope Canal Winchester

Class of 2017

Rev. Vijay Buck - Obetz/Lockbourne Charge UMC

Rev. Wayne Stuntz - Faith UMC Canal Winchester

Rev. Patty Wycuff - Fairview UMC Pickerington

Class of 2018

Ms. Gail Baker - First UMC London

Rev. Wilsonnia McLean - Christ UMC Newark

Rev. Barbara Parrot - Peace UMC Pickerington

Class of 2019

Rev. Sue McClelland-First UMC Mt. Sterling

Mr. Ivon Roberson-Reynoldsburg UMC

Ms. Gretchen Solt-Peace UMC Pickerington

 

Superintendency Committee

DS Rev. Tim Bias

Lay Leader   Mr. Tom Helber-Hope Canal Winchester

Class of 2017

Mr. Carl Spencer - Lithopolis UMC

Mr. Harold Thompson - New Holland UMC

Ms. Connie Westbrook – Centenary UMC Granville

Class of 2018

Rev. Nathan Custer – Columbia Heights

Ms. Audrey McClain – Wesley Church of Hope UMC

Rev. Barbara Salyers – Hopewell UMC

Class of 2019

Ms. Rosamary Amiet-Centenary UMC Granville

Ms. Karla Davis-Trinity Grove City

Rev. Tad Grover-Community UMC Circleville                       

Rev. Angie Sherer – Pataskala UMC

 

Community Ministries

Class of 2017

Dr. Katelin Hansen – Church for All People

Rev. Gregory Kendrick – Church for All People

Class of 2018

Ms. Ann Marie Carley – Summit Station UMC

Rev. Ben Schaffer  - First UMC Newark

Chairpersons are in Italics